Samochód kompletnie zrewolucjonizował świat. Dzięki temu wynalazkowi wszystko przyśpieszyło – ludzie mogą dojeżdżać do pracy nawet na znaczne odległości, przewożenie wszelkich towarów stało się niezwykle proste a osoby, które prowadzą interesy na dużym terytorium, mogą w szybkim tempie przemieszczać się od jednego miejsca spotkania do drugiego. Oto w jakich obszarach samochody okazują się w biznesie najbardziej przydatne.

Transport

Zanim towar trafi do punktu zbytu musi zostać wyprodukowany i dostarczony. W tradycyjnym modelu transport dotyczy trasy od fabryki, przez magazyn do sklepu. Aby przewóz towaru na duże odległości był opłacalny, muszą wykonywać go znacznych rozmiarów samochody, dzięki czemu jedna ciężarówka może zaopatrzyć kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt sklepów. Transport jest jednak sprawą dość skomplikowaną i nie wszystkie firmy które produkują jakiekolwiek towary są w stanie zająć się nim samodzielnie. Właśnie dlatego powstały liczne firmy transportowe i logistyczne, które korzystają z własnych flot samochodów, przeważnie tirów. W ostatnich latach coraz większą rolę odgrywają również firmy kurierskie i małe samochody dostawcze. Warunkuje to rozwój handlu przez internet. Dzięki niemu towar coraz częściej trafia do klienta bezpośrednio z magazynu, bez udziału stacjonarnego sklepu, natomiast tiry wykorzystuje się tylko na trasach pomiędzy fabrykami a magazynami.

Przedstawicielstwo handlowe

Rozwój internetu wpłynął również na kwestię poszerzania i utrzymywania bazy klientów, jednak tradycyjni przedstawiciele handlowi, którzy poruszają się samochodami od jednego klienta to drugiego, mają się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby mięli zniknąć z rynku. Ta metoda promocji towarów i usług jest po prostu bardzo skuteczna – o wiele łatwiej jest namówić kogoś na zakup towaru podczas bezpośredniej rozmowy niż przekonać go za pomocą reklamy bez dokładnie sprecyzowanego adresata lub informacji na stronie albo w folderze reklamowym. Przedstawiciele handlowi są obecni w każdej branży, w zasadzie każda firma na pewnym poziomie rozwoju musi ich zatrudnić po to, aby móc skutecznie konkurować. Aby zdobywać rynek niezbędna jest mobilność, którą zapewnić mogą jedynie samochody.

Negocjacje biznesowe

Przedstawicielstwo handlowe sprowadza się jednak do rozmów na dość niskim szczeblu. W przypadku rozmów pomiędzy dużymi firmami niezbędne są osobiste spotkania osób wysoko postawionych, mogących na bieżąco podejmować decyzje i mających wpływ na strategię firmy. Oznacza to konieczność szybkiego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miastami. Oczywiście najszybszym środkiem transportu pozostaje samolot, jest on jednak o wiele droższy niż samochód, a jednym z warunków, jakie muszą być spełnione aby firma osiągała dobre wyniki finansowe, jest ograniczanie kosztów. Samochód w rozmowach biznesowych na najwyższym szczeblu pełni jeszcze jedną funkcję – jest jak wizytówka. Dlatego też przedstawiciele firm poruszają się dobrymi autami. Dobre auta muszą też być wysyłane po przylatujących z innych krajów partnerów firm działających międzynarodowo. W ten sposób okazuje się szacunek partnerowi oraz zapewnia mu maksimum komfortu niezbędnego do tego, aby negocjacje były owocne.

Samochody w biznesie spotykamy na każdym kroku. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że stały się niezastąpione i że jeszcze przez wiele lat takimi pozostaną.

Sprawdź: