Na tak postawione pytanie trudno jest znaleźć konkretną i jedną wyczerpującą odpowiedź. Prawdę powiedziawszy, potrzeb kierowców i użytkowników pojazdów jest całe mnóstwo. Nie istnieje jeden konkretny wzorzec, jeśli chodzi o kryteria doboru auta. Nie ma mowy, żeby każdy samochód pasował każdej zainteresowanej osobie w jednakowym stopniu. Na naszym rynku, mimo dostępności coraz lepszych ofert, mamy do czynienia z tendencją, która wyraźnie faworyzuje samochody używane na rzecz nówek. Wiadomo – po pierwsze, ze względu na koszta. Po drugie, ze względu na to, że jednak mamy do czynienia z dużą różnorodnością i dzięki temu, każdy łatwo coś dla siebie dobierze.

Co jest ważne?

Wyjdźmy od tego, że mamy do czynienia z bardzo ciekawymi opcjami do wyboru. To znaczy – samochód, mimo że używany, może stanowić bardzo dobry zakup. A rynek proponuje naprawdę ciekawe i wartościowe opcje. Mogą to być auta od prywatnych właścicieli, ale nie ma się co bać samochodów, które jeździły we flotach samochodowych. Najistotniejsze oprócz wybrania samochodu dobranego do budżetu, jest to w jakim stanie technicznym pojazd się znajduje. W praktyce, nawet wieloletnia znajomość rynku motoryzacyjnego, nie gwarantuje jeszcze, że będziemy w stanie sami wszystko wyłapać. To znaczy, jeżeli ktoś nie ma pewności co do stanu technicznego auta, dobrze byłoby wybrać się do warsztatu i sprawdzić takie auto. Ale z drugiej strony, można skorzystać z pomocy kogoś znajomego. Zarówno w zakresie części eksploatacyjnych, jak też blacharki czy innych podzespołów.

Co poza tym?

Poza tym wiadomo – przede wszystkim dobierajmy samochód odpowiednio do swojego zapotrzebowania. Czyli – jednym będzie bardziej na rękę rodzinny SUV, innym coś sportowego, a jeszcze innym osobom – przypasuje z kolei coś w kombi, bo ktoś robi duże zakupy lub przewozi na co dzień różne rzeczy, które wymagają odpowiednio dużej przestrzeni w bagażniku. Warto podkreślić, że każdy samochód ma swoje mocne i słabsze strony. Czyli – nawet jeśli zdarzy się tak, że ktoś napali się od pierwszej minut na konkretne auto, trzeba zachować zimną krew i umiarkowany entuzjazm. Naprawdę ważne jest to, żeby do kupna używanego samochodu podejść w sposób konkretny i merytoryczny. Tu nie ma miejsca na kupowanie w ciemno, bo może się to bardzo szybko zemścić na naszym portfelu, nerwach, zdrowiu i wielu innych rzeczach. Nie ma wątpliwości, że najlepiej korzystać z doświadczenia ludzi, którzy znają się na autach. Jeśli nie masz nikogo takiego, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie właśnie skorzystanie z pomocy mechanika. Nie masz nikogo znajomego, kto pomoże sprawdzić auto? W takim razie, pytaj gdzie tylko możesz. Mechanicy bardzo często mają ogromną wiedzę, znajdź taką osobę a na pewno kupno używanego samochodu będzie wiązało się z konkretnymi ruchami. Samochód to za droga sprawa, żeby kupować coś jak kota w worku. To za duże ryzyko. Dla kierowcy, dla pasażerów, dla uczestników ruchu drogowego.