Żółta koszulka lidera, która jest symbolem w niemalże każdym sporcie, gdzie indywidualnie startuje się w ramach ogólnych zawodów stała się symbolem liderowania. A pojawiła się po raz pierwszy w kolarstwie. Jakie inne koszulki noszą aktualni liderzy różnych klasyfikacji w trakcie wyścigów kolarskich?

Koszulki

Żółta koszulka, francuska maillot jaune, jest noszona przez zawodnika, który prowadzi w klasyfikacji generalnej. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli świata sportu. Klasyfikacja ogólna, generalna, jest najstarszą i najbardziej cenioną klasyfikacją w Tour de France. Wszystkie etapy kończą się czasem zawodnika. Czasy z każdego etapu są sumowane, kolarz z najmniejszą łączna pulą czasową zostaje liderem wyścigu. Pod koniec wyścigu zawodnik ten zostaje ogłoszony zwycięzcą. (https://fox.sklep.pl/kategoria-produktu/rowerowy/akcesoria-rowerowy/)

bidon

Pod koniec każdego etapu zwycięski kolarz bierze udział w ceremonii w mieście docelowym, gdzie jest ubrany w żółtą koszulkę, w której będzie podążał wraz z następnym etapem. Zakładając, że zawodnik prowadzi w wielu klasyfikacjach, w tym także w generalnej, zawsze jest ubrany w żółtą koszulkę.

Koszulka dla prowadzącego w klasyfikacji górskiej, koszulka w grochy, z francuskiego maillot à pois”, noszona przez lidera klasyfikacji „Grand Prix de la Montagne”. Klasyfikacja górska to druga najstarsza klasyfikacja Tour de France. Po raz pierwszy została dodan do wyścigu w 1933 roku, a Vicente Trueba, Hiszpan, był pierwszym, który ją wygrał. Co ciekawe to Martini & Rossi został pierwszym sponsorem nowego rodzaju klasyfikowania kolarzy.

Punkty

Na szczycie wybranych podjazdów najszybsi zawodnicy otrzymują punkty. Wielokrotnie nagradzani rowerzyści gromadzą punkty i ścigają się w klasyfikacji najefektywniej wspinającego się kolarza wyścigu. W sumie jest pięć kategorii dla każdego wzgórza. Najlżejsza jest kategoria 4, najtrudniejsza jest tak zwana hors catégorie. Stoki są klasyfikowane według nachylenia i długości, przy czym najwięcej punktów przyznawanych jest na najcięższych podjazdach. https://fox.sklep.pl/

peleton

Zielona koszulka, francuska maillot vert, noszona jest przez lidera klasyfikacji punktowej. Klasyfikacja punktowa jest trzecią najstarszą z obecnie aktywnych klasyfikacji Tour de France. Po żółtej koszulce, zielona koszulka jest uważana przez zawodników za drugą najbardziej prestiżową. W przypadku tej kategorii wymagany jest wysiłek przez pełne trzy tygodnie wyścigu. Klasyfikacja ta została zaprezentowana po raz pierwszy z okazji pięćdziesięciu lat od założenia Tour de France w 1953 r.

Pierwszy zwycięzca

Pierwszym zwycięzcą został Fritz Schär. Punkty konkursowe przyznawane są pierwszym piętnastu kolarzom na mecie każdego etapu. Pierwszych kilku rowerzystów zdobywa punkty na wcześniej ustalonych bonusach sprinterskich podczas każdego etapu. Liczba punktów zależy od typu etapu. Najmniej punktów przyznaje się za etapy górskie i próby czasowe. Najwięcej na płaskim etapie.

Choć w Tour de France istnieją także inne koszulki dla liderów różnych, później wprowadzonych klasyfikacji to żółta, zielona i w grochy to najważniejsze, jakie może otrzymać kolarz.