Niezależnie od tego czy jest to prywatny samochód osobowy czy też ciężarowy lub służący do przewozu osób w ramach komunikacji, każdy z tych pojazdów, aby mógł jeździć, musi być czymś zasilany. Nie dla każdego pojazdu jednak odpowiednie będzie dowolne paliwo. Jakie samochody mogą, więc korzystać z oleju napędowego, a jakie z benzyny?

Samochody na paliwo ciekłe

Paliwa które są oferowane na dzisiejszym rynku w stanie ciekłym, to głównie benzyna oraz olej napędowy. Różnią się one wieloma różnymi szczegółami wpływającymi na osiągi danego pojazdu oraz jego eksploatacje, takimi jak szybkość spalania, wydzielanie spalin, sposób wydobywania oraz cena. Powszechnie uważa się, że olej napędowy jest lepszy, jednak chyba tylko, dlatego że można go wykorzystać do specjalnych silników z zapłonem samoczynnym, zwanych również silnikiem Diesel’a. Silniki tego rodzaju zapewniają w znacznie wolniejsze spalanie a co za tym idzie mniejsze ilości zużytego pod tym względem paliwa, co oznacza, że jeden litr oleju napędowego starczy na znacznie więcej kilometrów niż jeden litr benzyny.

Jednak to benzyna właśnie jest najczęściej używana i co za tym idzie najchętniej kupowana. Przede wszystkim ze względu na niższą cenę, ale również, dlatego że działa w samochodach ze silnikiem spalinowym, które najczęściej spotykane są na polskich drogach.

Paliwa w stanie ciekłym to najczęściej kupowane typy środków napędowych w Polsce, aczkolwiek nie jedyne. Gaz LPG dostępny jest w najniższej cenie i staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Samochody z instalacją gazową

Aby samochód mógł być zasilany gazem, musi posiadać specjalną instalację, którą można zamontować jednak tylko w samochodach z silnikiem spalinowym. Rozwiązanie to okazuje się coraz bardziej popularne, ludzie decydują się przerobić samochód na gaz, ponieważ pozwala im to zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Gaz LPG jest faktycznie najtańszy i dostępny właściwie na każdej stacji benzynowej. Nie ma więc problemu z jego zatankowaniem. Uważa się, że samochody na gaz niosą ze sobą ryzyko zaczadzenia, jednak jest ono bardzo małe i może wynikać jedynie z wadliwie zamontowanej instalacji.

Polska to kraj, w którym cena każdego paliwa jest wysoka, dlatego Polacy zazwyczaj decydują się na najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Samochody wybiera się pod względem paliwa, jakie można w nie zatankować znacznie częściej niż pod względem marki, czy wyglądu. Osoby, które często jeżdżą, patrzą na wybór pojazdu ze strony praktycznej, starając się obliczyć wydatki, jakie będą musieli ponieść w związku z zakupem nowego samochodu.